Спорт

Затворската казна за Ерера и Габи веќе е реален факт!

Фудбалерот на Манчестер Јунајтед, Андер Ерера и капитенот на Атлетико Мадрид Габи Фернандез веќе ризикуваат да добијат казни од 4 години затвор во Шпанија.

Тие и 34 други фудбалери се обвинети за учество во наместен натпревар во Примера пред седум години. Имено под сомнение е мечот Леванте – Сарагоса од последното коло во сезоната 2010/2011 година. Тогаш Ерера и Габи беа дел од Сарагоса.

Пред околу две недели, шпанското обвинителство побара двегодишни затворски казни и шестгодишни забрани за фудбалски натпревари за 36 играчи. Според локалните закони, сепак, казните до 2 години за неосудувани не се лежат.

Сега, сепак, стана јасно дека адвокатите на Шпанската фудбалска лига заведуваат паралелно дело, но инсистираат на 4-годишни затворски казни. Законот во Шпанија им дава право на адвокатите на фудбалските клубови или Ла Лига, исто така, да спроведуваат случаи паралелно со оние на државните обвинители.

Вкупно 41 лице се обвинети, меѓу кои и поранешни раководители на клубот. Други добро познати имиња меѓу играчите се оние на Висенте Ебора од Лестер, Леонард Понсио од Ривер Плата, а меѓу обвинетите се мексиканскиот тренер Хавиер Агире.

Според истражувачите, Сарагоса платила 965.000 евра на играчите на Леванте за да изгубат. Дуелот заврши со 2:1 за екипата на Ерера и Габи, и така таа успеа да се спаси од испаѓање.

loading...
Најсвеж македонски забавен портал... и нешто повеќе!


Учество во игри на среќа е дозволено за лица со 18+ години. Играј одговорно!

To Top