Актуелно

Во вооружен напад на Шанзелизе во Париз убиени двајца полицајци (видео)


Француските синоќа  а известија дека двајца полицајци загинале во престрелка при терористичкиот напад на авенијата Шанзелизе во Париз. Француската полиција извести дека напаѓачот е убиен. Градските власти им советува на жителите и туристите да не одат во овој дел од градот.

Според портпарол на Министерството за внатрешни работи, пукањето не е поврзано со кражба како што претходно беше јавено. Засега се знае дека напаѓачите намерно пукале на полициска кола. Париското антитерористичко обвинителство потврдува дека се работи за терористички напад.

Нападот го потврди и претседателот  Оланд и потврди дека се работи за терористички напад.

Исламска држава ја презеде одговорноста за терористичкиот напад и посочи името на напаѓачот, кој се покажа пристигнаа од Белгија  е Абу Јусеф ал Белџики. Идентитетот на терористот се разликува  со оној  на полицијата. Според властите станува збор за 39годишен маж од Ливри-Гарган, во Сен Сен Дени. Тој е познат на силите на редот по својата радикализација и пред некое време нападнал полицајци.

Пукањето се случило околу 21.00 часот по локално време до № 104 на познатиот париски булевар, недалеку од продавницата Marks & Spencer. Околу местото на инцидентот веднаш биле  испратени повеќе од 20 полициски автомобили, а еден хеликоптер имал прелети над реонот, кој беше блокиран. Според очевидци е имало најмалку двајца напаѓачи. Еден од нив тврди дека видел еден маж како качен  од автомобил и потоа пука  со автомат Калашников.

Утринава Оланд свикува вонредна седница на Советот за одбрана во 8.00 часот по локално време. Веста за нападот целосно ја  префрли последниот дебата со 11-те кандидати за шеф на државата, кој синоќа се одржа во телевизија Антена 2. Повеќето кандидати одложија денешните си, последни, средби со избирачите поради нападот на Шанз Елизе. Движењето по булеварот ве врати во 5,30 часот утринава.

Коментари

loading...
Најсвеж македонски забавен портал... и нешто повеќе!


Учество во игри на среќа е дозволено за лица со 18+ години. Играј одговорно!

To Top