Вебкафе

Во Израел одгледан е најмалиот домат на цел свет


Израелската компанија „Кедма“, одгледа домат со големина на боровница, и тоа е најмал домат што израснал во Израел.
Семето за доматот било направено во Холандија и модифицирано да успее во суви климатски услови на јужен Израел.

„Доматот е 30% посладок од сите кои до сега сме ги пробале“, изјавува Ариен Кидрон.

Рамо Голан од Центарот за истражување во средба и северна Африка изјави дека тоа е најмал домат одгледан во историјата на Израел.

„Што е однесува на големината, тој е совршен, нема потреба од сечење и слично“, гласи изјавата на израелскиот кувар.

Коментари

loading...
Најсвеж македонски забавен портал... и нешто повеќе!


Учество во игри на среќа е дозволено за лица со 18+ години. Играј одговорно!

To Top