Дербито помеѓу Челзи и Манчестер Јунајтед ги оправда очекувањата, видовме многу возбудувања, четири гола и поделба на бодовите.

Рос Баркли со гол во последните секунди од мечот спречи големата понеда на Манчестер Јунајтед на „Стенфорд Бриџ“.

Мечот започна одлично за домаќините кои дојдоа во водство во 21-та минута. Рудигер беше највисок после еден корнер и го совлада Де Геа.

Во второто полувреме Манчестер Јунајтед дојде до целосен пресврт со головите на Марсијал. Најпрво во 55-та минута Французинот погоди за 1:1, а преку еден контранапад во 73-та минута постигна гол за целосен пресврт.

Кога се чинеше дека „црвените ѓаволи“ ќе запишат голема победа и ќе ги освојат трите бода, во 96-та минута Рос Баркли погоди за конечни 2:2.