Вебкафе

Видео: Мистериозно чудовиште пронајдено во водите во Португалија


По близина на португалскиот брег, во областа Алгарва, локалните рибари успеале да уловат мистериозна ајкула која научниците ја нарекуваат „жив фосил“.

Морското чудовиште кое според биолозите не се променило во последните 80 милиони години, има повеќе од 300 заби остри како жилет.

Научниците велат дека „чудовиштето“ долго еден и пол метар се движи како змија и дека многу малку се знае за оваа ајкула бидејќи ретко може да се види и проучува.

Живее на многу големи длабочини во водите на Атлантскиот Океан, како и во морињата околу Австралија, Нов Зеланд и Јапонија.

Коментари

loading...
Најсвеж македонски забавен портал... и нешто повеќе!


Учество во игри на среќа е дозволено за лица со 18+ години. Играј одговорно!

To Top