Advertisements
Актуелно

Видео: Градоначалникот на Солун не именуваше по уставното име, Македонија

Градоначалникот на Солун, Јанис Бутарис е во посета на Македонија, па додека даваше изјава по средбата со премиерот Зоран Заев, ја нарече нашата земја по уставното име.

„Се надевам и ќе го предложам тоа, следната средба на двајцата премиери, на Грција и на Македонија, да се случи во Солун“, рече Бутарис.

Делот од изјавата погледнете го во видеото на 8:30 минути.

Инаку Бутарис во 2013 година беше критикуван во Грција затоа што кажал дека во нашата земја се зборува македонски.

Advertisements
To Top