Спорт

Видео: Блескава партија на „Кралот“, Харден броеше до 48

Фантастичната партија на Леброн Џејмс против Филаделфија и 48-те поени на Харден против Портланд ја одбележаа ноќта во НБА лигата.

Актуелниот вицешампион на свој терен го порази тимот на Филаделфија со 105-98, а „Кралот“ имаше нова блеската партија со трипл-дабл. Уфрли 30 поени, зачинети со 13 асистенции и исто толку скокови. Кај поразената екипа, Ридик и Ковингтон со по 19 поени беа најпрецизни.

Хјустон го победи Портланд со 124-117 благодаение на пресвртот кој го направи во последната четвртина. Харден имаше блескава ноќ и еден од најефикасните натпревари во својата кариера. „Брадата“ постигна 48 поени и осум скока, а му помогна Крис Пол со 25 поени и седум асистенции. Одличен беше и Демијан Лилард кај домаќините, но неговите 35 поени не бе наградени со победа.

Резултати:
Бруклин – Мајами 89:101
Шарлот – ЛА Лејкерс 99:110
Атланта – Орландо 117:110
Чикаго – Њујорк 104:102
Кливленд – Филаделфија 105:98
Милвоки – Јута 117:100
Мемфис – Оклахома 101:102
Феникс – Сан Антонио 101:104
Портланд – Хјустон 117:124

loading...
Најсвеж македонски забавен портал... и нешто повеќе!


Учество во игри на среќа е дозволено за лица со 18+ години. Играј одговорно!

To Top