Актуелно

Средба на Путин и Ким Јонг-ун – еве за што разговараа

Рускиот и севернокорејскиот лидер имаа двочасовни разговори во Владивосток, каде во четири очи разговараа за различни геополитички теми и прашања.

Разговорот меѓу двајцата лидери утрината во Владивосток траеше околу 2 часа. „Штотуку имавме многу значајна размена на мислења за прашања од заеднички интерес“, изјави Ким по состанокот. Притоа. според него. станало збор за ситуацијата на Корејскиот Полуостров, која припаѓа кон најголемите меѓународни проблеми. Путин пак, нагласи дека двете страни зборувале за тоа како ситуацијата би можела да се подобри.

Спроти почетокот на самитот, рускиот претседател изјави дека неговата земја е подготвена да ги поддржи сите позитивни тенденции на Корејскиот Полуостров. Путин истакна дека го поддржува и напорите на Ким за нормализација на односите меѓу Северна Кореја и САД.

Лидерот на Северна Кореја пак истакна дека сака да развие историски врски со Русија за постабилни и посолидни односи меѓу двете земји. Заедничка изјава по самитот Путин-Ким не е планирана, а исто така не е предвидено ниту потпишување на договори меѓу делегациите на двете земји, кои се сретнаа веднаш по завршувањето на состанокот во четири очи на двајцата лидери.

Првата билатерална средба на двајцата политичари се случува среде растечките тензии меѓу Северна Кореја и САД во спорот околу атомската програма на Пјонгјанг.Во февруари пропадна вториот самит меѓу Ким и американскиот претседател Доналд Трамп во виетнамскиот град Ханој.

Русија како соседна земја на Северна Кореја е заинтересирана за атомското разоружување на Пјонгјанг. Москва се залага за чекорите кои Северна Кореја ќе ги направи во таа насока да бидат проследени со олабавување на санкциите.

Advertisements
To Top