Спорт

Спектакл во Пјонгчанг: Отворени 23-те Зимски Олимписки игри


Олимписките игри во Јужна Кореја денес и официјално свечено беа отворено. Појнгчанг ќе биде домаќин на вкупно 102 случувања во петнаесет различно спортови, ќе се натпреваруваат 2.952 спортисти од 92 различни земји.

Исто така овие ЗОИ ќе бидат запаметени по тоа што на нив за прв пат ќе учествуваат спортисти од Северна Кореја.

За Македонија ова е седмо учество на Зимските олимписки игри, нашите спортисти се појавија на чело со Стваре Јада кој беше македонскиот знаменосец.

Коментари

loading...
Најсвеж македонски забавен портал... и нешто повеќе!


Учество во игри на среќа е дозволено за лица со 18+ години. Играј одговорно!

To Top