Advertisements
Вебкафе

„Се моли“ Американчето кај Русинот

Директорот на „Роскосмос“, Дмитриј Рогозин, пренесува дека САД испратиле молба до Русија да изработи верзија на вселенскиот брод „Сојуз“ кој би можел да лета до Месечината.

„Токму денеска Американците инсистираа да продолжиме со летовите на Сојуз со американски астронаути. Дури не молат да направиме верзија на Сојуз која би можела да оди до Месечината и назад, со цел да се направи друг резервен космички транспортен систем“, изјавил Рогозин на Телевизијата „Русија 24“.

Во пролета во 2018 САД им понуди на Русија да произведе модул за орбиталната станица „ Gateway” за излегување на екипажот во отворен космос. Требало да ги задоволи американските стандарди и да се вклопи во стандарди на НАСА.

Рогозин воедно истакнал дека Русија може да учествува на проекти но само под еднакви услови.

Advertisements

Најпопуларно

To Top