Актуелно

Сателитска снимка на руските „невидливи“ ловци во Сирија

Сателит во сопственост на израелската влада направи снимка на „невидливите“ авионио ловци од типот Сухој Су-57.

Сателитскиот оператор иСи (Имиџ сат интернешнел) соопшти дека сателитот „Ерос Б“ забележал два такви авиони во воздухопловната база Хмејмим во сириската крајбрежна провинција Латакија. Во соопштението се наведува дека Су-57 авионите сѐ уште не се оперативни и дека Русија најверојатно ќе ја користи Сирија како полигон за тестирање на авионите.

Израелските медиуми потсетуваат дека во вестите од Русија пред неколку дена беше наведено дека Москва ги засилила своите сили во Сирија со неколку авиони, вклучувајќи ги и своите најнови борбени летала.

Ова е првпат овие авиони да бидат идентификувани во Сирија, но нејасно е дали руската војска планира да ги користи во нападите имајќи предвид дека се во развојна фаза, наведуваат истите извори. Тие потсетуваат и дека Су-57 е ловец од петтата генерација, во која се и американските авиони Ф-22 и Ф-35, а кои ги има и Израел и за кои најновиот руски ловец треба да биде директен одговор.

Израелските медиуми наведуваат дека нема воено оправдување за разместувањето на рускиот „стелт“ авион во Сирија. Некои експерти сметаат дека објаснувањето е дека Су-57 ќе се тестира во реални воени услови, додека друга теорија е дека тие авиони треба да им се спротивстават на американските воздушни напади во Сирија против руските платеници.

loading...
Најсвеж македонски забавен портал... и нешто повеќе!


Учество во игри на среќа е дозволено за лица со 18+ години. Играј одговорно!

To Top