Актуелно

Сака да ја напушти претседателската функција: Кадиров најавува оставка


Чеченскиот претседател Разман Кадиров најави дека сака да ја напушти претседателската функција, бидејќи дошло време за промени во Чеченија.

Да се сноси одговорност за луѓето, за Репбуликата, пред Севишниот и пред раководството на државата е многу тешко, изјави Кадиров.

Според него тој ја завршил неговата работа да воведе ред во регионот и сега е време да напушти и ги отфрли тврдењата дека е уморен и дека не сака повеќе да работи.

– Сега имеме ред и просперитет. Мислам дека е време за промени во Република Чеченија, изјави чеченскиот претседател.

Кадиров смета дека следниот претседател треба да избран од руското раководство и народот и нагласи дека има неколкумина што совршено би ја извршувале функцијата.

Тој е претседател на Чеченија од февруари 2007 година, а претходно беше и премиер. Кадиров е син на првиот чеченски претседател Ахмад Кадиров.

Коментари

loading...
Најсвеж македонски забавен портал... и нешто повеќе!


Учество во игри на среќа е дозволено за лица со 18+ години. Играј одговорно!

To Top