Живот

Рецепт за најздравиот чоколаден намаз на светот

„Признавам, од прва не ме воодушеви идејата за чоколаден хумус, но кога го пробав, сите мои негативни очекувања и предрасуди паднаа во вода, бидејќи вкусот напросто ме воодушеви“, напиша Ананда Ајделштајн на порталот Real Simple, каде ги откри своите импресии и рецептот за веројатно најздравиот чоколаден намаз на светот.

„Моите предрасуди за оваа необична идеја и рецепт згаснаа истата секунда кога на крајот го пробав производот. Намазот испадна толку добар, полно со чоколадо и толку кремаст, што автоматски го задоволи мојот вкус за благо. А кога ќе ми текне дека е богат со протеини, единствено прашање кое ми се наметнува е зошто не сум го пробала порано“, напиша Андана.

Освен што е здрав, толку е едноставен за подготвување што и самите, уште денес, ќе можете да си го подготвите.

Чоколадниот хумус вклучува класични состојки за хумус, со додаток за благо, а можете да го јадите на безброј начини – со леб, со овошје или јаткасти плодови и диетални кекси.

Еве што ви треба за да го подготвите.

Една и пол шолја варен наут

Четвртина шолја незасладено какао во прав

3-4 лажици јаворов сируп

3 лажици тахини паста

Една и пол лажица екстракт од ванила

Четири лажици вода

Прстофат сол

Сите состојки ставете ги во блендер и миксирајте додека не добиете хомогена, глатка и слатка смеса. Намазот можете да го јадете и од чаша, декориран со уште малку какао во прав, капка-две јаворов сируп и малку груба морска сол.

loading...
Најсвеж македонски забавен портал... и нешто повеќе!


Учество во игри на среќа е дозволено за лица со 18+ години. Играј одговорно!

To Top