Спорт

Реал Мадрид – легенда која трае 116 години!

Актуелниот европски и светски шампион Реал Мадрид денес полни 116 години!

На денешен ден ден далечната 1902 година браќата Педрос и Хулиан Палсиос го основаја клубот кој денес е симбол за големина.

„Кралевите“ имаат 33 шампионски титули во Шпанија, 19 шпански Купови и рекордни 12 титули во Лигата на шампиони. Притоа, Реал 10 пати го кренал трофејот на Суперкупот на Шпанија, двата пати УЕФА Купот и четири пати Суперкупот на Европа.

Три пати Реал Мадрид триумфираше во Меѓународниот куп и уште толку пати стана Светски клупски шампион.

Реал Мадрид е еден од првите членови на ФИФА организацијата Г14 и според многумина најголем фудбалски клуб во светот.

Денес „кралевите“ на својот роденден ќе се обидат да се пласираат во четвртфиналето од Лигата на шампиони, која ја исвојуваа изминатите две години.

Најпопуларно

To Top