Вебкафе

Пронајдена жива ајкула стара 512 години?

Во водите околу Гренланд е пронајдена ајкула чија старост се проценува помеѓу 272 и 512 години.

A post shared by Julius Nielsen (@juniel85) on

Тоа значи дека има веројатност на свет да дошла во далечниот 16-ти век, а да е генерациски блиска со Шекспир и компанија од тоа време.

A post shared by Julius Nielsen (@juniel85) on

Оваа ајкула веројатно е најстариот ’рбетник на планетата. Припаѓа на видот гренландски ајкули кои се познати по долгиот век на живеење. Староста им се одредува според должината.

Овие видови на ајкули годишно растат по еден сантиметар. Староста на овој примерок е објавена во списанието Science, а ова е најстар примерок од 28 ајкули кои ги проучувале научниците.

loading...
Најсвеж македонски забавен портал... и нешто повеќе!


Учество во игри на среќа е дозволено за лица со 18+ години. Играј одговорно!

To Top