Спорт

Претседателот на Примера: Роналдо си замина поради високите даноци!

Претседателот на шпанската фудбалска лига, Хавиер Тебас има свое мислење зошто Кристиано Роналдо го напуштил Реал Мадрид.

33-годишниот Португалец направи изненадувачки трансфер во Јувентус, а Тебас смета дека Роналдо заминал од Шпанија поради високите даноци.

„Во Италија Роналдо ќе заработува повеќе поради пониските даноци. Се наоѓаме во незгодна ситуација. Во Шпанија состојбата е најлоша кога се даноците во прашање. Треба да се помислиме околу тој проблем, бидејќи тоа може да го намали потенцијалот на Примера“, изјави Тебас.

Како што е познато Роналдо имаше проблем со даночните власти во Шпанија кои го обвинија за „затајување“ на данок. Португалецот се договори со судот да плати 18,8 милиони евра.

Loading...
Најсвеж македонски забавен портал... и нешто повеќе!


Учество во игри на среќа е дозволено за лица со 18+ години. Играј одговорно!

To Top