Актуелно

Повторно пад на биткоинот

биткоин

Биткоинот повторно во пад на крајот од оваа работна недела.

Едноставно проверете ја табелата од 5 минути подолу откривајќи го дивото движење на цената доцна вечерта во четвртокот:

Откако достигна рекордно високо ниво од речиси 20.000 американски долари, пред само неколку дена, најголемата криптовалентност на светот со пазарна капитализација падна на најниско ниво од 13.300 долари, пред да се врати на околу 15.000 американски долари.

Биткоинот изгуби една третина од својата вредност од рекордно високиот пораст претходно оваа недела.

За разлика од повеќето регулирани пазари, како што се акциите, биткоинот нема кочница на “струјното коло”, што не го спречува тргувањето при значителни продавања во акт на паника. Големи падови проследени со значителни добивки се чести во цената на биткоинот.

Сепак, по нејзиното највисоко ниво на почетокот на оваа недела, во последниве денови се забележува повторно пад на цената.

Крис Вестон, шеф на истражувањето на ИГ Маркетс во Сиднеј, изјави дека овој потег се појавил врз основа на објавени вести и изгледа како “движење на стадото”.

“Ако луѓето се плашат дека ќе го пропуштат патот за нагоре, идејата што всушност може да изгубите пари е исто така нова емоција и луѓето излегуваат од сите криптовалути во исто време”, рече Вестон. “Време за зачувување на богатството”, додаде тој.

Невообичаено во просторот за криптовалутите, падот не е ограничен само на биткоинот.

Како што се гледа на табелата подолу, не е само биткоинот кој е под притисок. Повеќето големи криптовалути се во пад, со исклучок на Ripple кој скокна за извонредни 60%.

loading...
Најсвеж македонски забавен портал... и нешто повеќе!


Учество во игри на среќа е дозволено за лица со 18+ години. Играј одговорно!

To Top