Актуелно

Потпретседателот на САД: ТАА е столбот на севернокорејскиот тирански режим

Потпретседателот на Соединетите Американски Држави, Мајк Пенс, отворено ја обвини сестрата на севернокорејскиот лидер Ким Јонг-ун, симпатичната Ким Јо-jонг, дека е „вистинскиот столб“ на режимската тиранија во Северна Кореја која загрозува милиони граѓани.

„Сестрата на Ким Јонг-ун е централен столб на најлошиот тирански и репресивен режим во светот. Тоа е злобна семејна свита која брутализира, убива, затвора и малтретира околу 25 милиони луѓе“, изјави Пенс на собир на републиканците во близина на Вашингтон.

Тој истакна дека САД одлучно ќе остане против Северна Кореја, се додека Пјонгјанг се заканува и не сака да се откаже од нуклеарната програма.

Пенс и Ким Јо-jонг присуствуваа на отворање на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг во иста ложа, но не разменија ниту збор.

loading...
Најсвеж македонски забавен портал... и нешто повеќе!


Учество во игри на среќа е дозволено за лица со 18+ години. Играј одговорно!

To Top