Вебкафе

PornHub ги блокира лажните порно снимки снимени со вештачка интелигенција


Во потрага по платформа која ќе ги објавува лажните порно снимки со славни личности креирани со помош на алгоритам од вештачка интелигенција, интернет заедницата која ги создава овие лажни порничи се насочи кон PornHub, порнографскиот медиумски гигант кој има над 75 милиони посети дневно.

Во вторникот, за Мotherboard, од порно сајтот изјавија дека што се однесува за овие порно снимки, тие нема да ги објавуваат и ќе ги блокираат истите бидејќи ги сметаат за материјал кој е направен без согласност од инволвираните страни.

„Нема да толерираме ништо од таквите содржини на нашиот сајт и ќе ги отстраниме сите такви видео материјали штом ги забележиме на страната“, велат од порно сајтот.

Сепак, и покрај ваквите ставови и изјави, PornHub уште е полн со „deepfakes“ порно снимки, велат корисниците.

Коментари

loading...
Најсвеж македонски забавен портал... и нешто повеќе!


Учество во игри на среќа е дозволено за лица со 18+ години. Играј одговорно!

To Top