Музика

Погодува во најмекото: Волчев ја расплака класичната гитара со народната„Со маки сум се родила“


Кристијан Волчев е дел од рок бендот Grey, а ова е негова интимна класична инструментална преработка на народната „Со маки сум се родила“, како што вели самиот, побудена и инспирирана од лична тага и тажно чувство поради серија непријатни настани кои му се случиле во еден период.

Изведбата е комбинација од класична гитара и фламенко техника, дополнително збогатени со симултан перкусионистички звук, за да се долови македонскиот фолклорен звук. Со наши зборови кажано, дечково ја расплака гитарата. Секоја чест.

Коментари

loading...
Најсвеж македонски забавен портал... и нешто повеќе!


Учество во игри на среќа е дозволено за лица со 18+ години. Играј одговорно!

To Top