Актуелно

Почина театарскиот режисер Љубиша Георгиевски

Утрово, на 81-годишна возраст, почина македонскиот театарски режисер и бивш претседател на македонското Собрание, Љубиша Георгиевски.

Информацијата преку социјалните мрежи ја сподели бившиот директор на скопскиот Драмски театар, Роберт Велјановски на својот Фејсбук профил.

Георгиевски е роден во Битола, во 1937 година, а долго време беше и во политиката како претседателски кандидат во 1994 година, амбасадор на Бугарија и претседател на Собранието од 2006-2008-ма година.

Loading...
Најсвеж македонски забавен портал... и нешто повеќе!


Учество во игри на среќа е дозволено за лица со 18+ години. Играј одговорно!

To Top