Живот

Oва може да ви помогне во намалувањето на килограмите!

Ако сакате да ослабете, но секогаш мора да грицкате нешто, време е во вашата исхрана да воведете една намирница. Секако, во прашање се јаткасти плодови, поточно ореви. Многу мислат дека оревите содржат многу маснотии, но најновото истражување покажа други резултати.

Истражувањето го спроведи универзитетот во Калифорнија и се утврди дека оревите се тајно оружје за отстранување на маснотите од стомакот. Доктор Керил Рок одлучил да стави 245 жени на три различни диети. Една диета вклучувала храна која содржи помалку маснотии, а повеќе јаглехидрати, додека другата била ориентирана на храна која содржи помалку јаглехидрати, а повеќе масти и на крај диета која вклучува консумација на ореви.

A post shared by J. (@karolinaaa_234) on

Заклучокот е следен: „Иако оревите се богати со масти и калории, диетата на која се консумирани се покажала еднакво успешна и се утврдило дека жените кои биле на таа диете јаделе помалку маснотии“. Наскоро детално ќе се проучува влијанието на оревот врз телото, а до тогаш внесете некој орев во својата прехрана.

loading...
Најсвеж македонски забавен портал... и нешто повеќе!


Учество во игри на среќа е дозволено за лица со 18+ години. Играј одговорно!

To Top