Технологија

Ова е тоа што ви ја уништува батеријата на вашиот смартфон


Скоро сите корисници на паметни телефони ја полнат батеријата преку ноќ. Ставањето на телефонот на полнач пред спијање стана ритуал еквивалентен на мијањето заби, но тоа не е паметно. Целоноќното полнење на батеријата ја оштетува и прилично го скратува нејзиниот животен век.

„Размислете, ако го полните смартфонот преку ноќ, тоа значи дека тој е на полнач 3 до 4 месеци годишно. Произведувачите и да направат квалитетна батерија, тоа ќе го намали капацитетот со тек на време“, изјави Хатем Зеин.

Смартфонот би требало да го полните додека батеријата не достигне 100%, а после тоа да го исклучите од полнач. Ако ја стекнете таа навика тогаш батеријата на вашиот смартфон ќе трае подолго.

 

Коментари

loading...
Најсвеж македонски забавен портал... и нешто повеќе!


Учество во игри на среќа е дозволено за лица со 18+ години. Играј одговорно!

To Top