Вебкафе

Отворен највисокиот хотел на светот, погодувате – повторно во Дубаи


Кога станува збор за висински рекорди во инженерски потфати и архитектонски градби, емиратот Дубаи тешко може да најде „противник“ во поставувањето и рушењето на тие рекорди.

Таму беше отворен највисокиот хотел на светот кој има висина од 356 метри. Хотелот „Гевора“ во големата Авенија на Шеикот Зајед, за еден метар е повисок од претходно највисокиот хотел во истата улица.

Тој претходен хотел – рекордер, висок 355 метри, од ланецот „Мериот“ и самиот го урна рекордот во височина, кој го држеше друг хотел во тој квар. Тоа е хотелот „Роуз Рајхан“ од ланецот „Ротанa“, висок „само“ 333 метри.

Најновиот хотел „Гевора“ е кула со златна боја со 75 катови. Има четири ресторани, базен, луксузен спа центар и гимнастичка сала. Првите гости пристигнуваат утре.

Дубаи има и највисока кула на светот, „Бурџ Халифа“ од 838 метри. Властите започнаа со изградба на нова, уште повисока кула, чија висина ја чуваат во тајност, за да не ги претекне конкуренцијата.

Коментари

loading...
Најсвеж македонски забавен портал... и нешто повеќе!


Учество во игри на среќа е дозволено за лица со 18+ години. Играј одговорно!

To Top