Научна реалност

„Огнена топка“: Мистериозен дел од сателит паднал во Перу


Мистериозната „огнена топка“ која беше забележана над Перу во саботата, бил дел од сателит кој паднал на Земјата.

Перунските воздушни сили брз го откриле изворот на пламенот, а како предмет го пронашло локалното население, близу границата со Боливија.

Граѓаните брзо ги известиле воздушните сили, кои брзо објавиле фотографии од остатоците и ги поткопаа теориите за НЛО. „Според првите резултати на анализа, ова би можело да биде резервоар за гориво на искористен сателит. Искористени сателити се оние кои престанале да работат и се нарекуваат вселенски отпад“, рекол командирот Педро Палза.

Предметот е во форма на круг и направен од некоја врста на метал. Создал ефект на огнена топка при влез атмосферата. Сепак, се уште не се знае во чија сопственост е сателитот.

„Ќе го истражиме детално овој случај, и секако ќе испратиме и тим да го истражи потеклото“, вели Плаза.

Полицијата ги предупредила и луѓето да не го допираат, бидејќи може да бил радиоактивен.

Коментари

loading...
Најсвеж македонски забавен портал... и нешто повеќе!


Учество во игри на среќа е дозволено за лица со 18+ години. Играј одговорно!

To Top