Вебкафе

Од крај в крај: Најдолгиот мост на светот ги поврза Крим и Русија (видео)

Кримскиот и таманскиот брег конечно се поврзани со преминот кој беше конструиран помеѓу Крим и Русија, со што оваа делница официјално е најдолгиот мост на планетата Земја.

Металната конструкција монтирана од Таман до Керч тежи над 100.000 тона и е долга 17 километри, а дополнителни два километри патот ќе поминува по насип на страната од Керч.

Мостот официјално ќе биде пуштен во употреба во декември, следната година. Според проценките, по него секој ден ќе врват околу 40.000 возила. Овој мост ќе го надмине во должина досега официјално најдолгиот мост Васко де Гама, кој е наоѓа во Португалија и е долг 17,2 км.

loading...
Најсвеж македонски забавен портал... и нешто повеќе!


Учество во игри на среќа е дозволено за лица со 18+ години. Играј одговорно!

To Top