Филм / ТВ

Објавени номинациите за Оскар – еве кој сè ќе се трка за престижната статуетка


Објавена е долгоочекуваната листа со номинирани филмови и филмси работници кои ќе бидат дел од престижанта трка за највисокото филмско признание Оскар.

Романсата The shape of water е на самиот врв на листата со 13 номинации меѓу кои и оние за најдобар филм, најдобар режисер и најдобра главна актерка.

Dunkirk освои 8 номинации, а на големо изненадување Darkest Hour и Phantom Thread имаат по 6 номинации. Британските актери Гери Олдман и Даниел Деј Луис се номинирани за нивните успешно изведени главни улоги.

После нив следат Blade Runner 2049 и Lady Bird со по пет номинации, додека Get Out, Call Me by Your Name, Mudbound и Star Wars: The Last Jedi имаат по четири номинации.

Тифани Хадиш и Енди Серкис ги објавија номинациите, а дел од номинираните категории може да погледнете во прилог:

Најдобар филм: Call Me By Your Name, Darkest Hour, Dunkirk, Get Out, Lady Bird, Phantom Thread, The Post, The Shape of Water, Three Billboards

Најдобар режисер: Jordan Peele- Get Out, Christopher Nolan,-Dunkirk, Greta Gerwig-Lady Bird, Paul Thomas Anderson,-Phantom Thread и Guillermo del Toro- The Shape Of Water

Најдобра актерка: Sally Hawkins,-The Shape of Water, Frances McDormand,-Three Billboards, Margot Robbie-I, Tonya, Saoirse Ronan- Lady Bird и Meryl Streep-The Post

Најдобар актер: Timothee Chalamet- Call Me By Your Name, Daniel Day-Lewis- Phantom Thread, Daniel Kaluuya-Get Out, Gary Oldman- Darkest Hour, Denzel Washington, Roman J. Israel, Esq.

Визуелни ефекти: Blade Runner 2049, Guardians of the Galaxy Vol. 2, Kong: Skull Island, Star Wars: The Last Jedi и War for the Planet of the Apes.

Најдобра фотографија: Call Me By Your Name, Darkest Hour, Dunkirk, Get Out, Lady Bird,Phantom Thread, The Post, The Shape of Water и Three Billboards

Коментари

loading...
Најсвеж македонски забавен портал... и нешто повеќе!


Учество во игри на среќа е дозволено за лица со 18+ години. Играј одговорно!

To Top