Вебкафе

Новинарка почина од 159 часа прекувремена работа

Новинарката Мива Садо, вработена за јапонската националната телевизија НХК со седиште во Токио, починала од прекувремена работа, стои во официјалниот извештај на истражителите.

Новинарката месецов пред смртта имала само два слободни дена и дури 159 прекувремени часа. Немилиот настан се случил во јули 2013 година кога ѝ откажало срцето, но нејзините надредени досега го криеле тој случај, наводно поради почитувањето кон нејзиното семејство.

Веста за смртта на Садо (30) претставува нов притисок врз властите да го решат проблемот со големиот број смртни случаи предизвикани од прекумерна работа.

Официјалните податоци на владата на Јапонија покажуваат дека од март 2014 до март 2015 година повеќе од 2.000 луѓе извршиле самоубиство поради стрес на работа.

loading...
Најсвеж македонски забавен портал... и нешто повеќе!


Учество во игри на среќа е дозволено за лица со 18+ години. Играј одговорно!

To Top