Спорт

Нова ИСТОРИЈА испишана во Премиер лигата: Венгер од денес е неприкосновен


Тренерот на Арсенал, Арсен Венгер од денес е нов рекордер во Премиер лигата, со оглед на тоа дека на мечот против ВБА по 811. пат се најде на клупата на „Топчиите“.

Венгер на тој начин го собори рекордот на легендарниот Алекс Фергусон, кој Манчестер Јунајтед го предводеше 810 пати.

Фергусон денес, инаку го прославува 76. роденден, а симболиката да биде поголема тој последен пат на клупата на Јунајтед беше токму на стадионот на ВБА.

Во досегашните 811 премиерлигашки натпревари, Венгер запиша 468 триумфи, 197 реми натпревари и 154 порази, не вклучувајќи го денешниот исход.

Венгер со Арсенал освои три титули во Премиер лигата и седум трофеи во ФА Купот.

Коментари

loading...
Најсвеж македонски забавен портал... и нешто повеќе!


Учество во игри на среќа е дозволено за лица со 18+ години. Играј одговорно!

To Top