Advertisements
Спорт

Нешто големо се спрема: Сопственикот на Јунајтед се сретна со принцот на Саудиска Арабија!

Еден од сопствениците на Манчестер Јунајтед, Аврам Глејзер се сретна со престолонаследникот на Саудиска Арабија, Мохамед бин Салман.

Уште пред еден месец се појави информација дека принцот има интерес да го купи Манчестер Јунајтед и да направи сериозна инвестиција во клубот.

Според некои медиуми на Островит тој е спремен да плати 4 милијарди фунти за да ја презеде целосната сопственост на Манчестер Јунајетд. Сегашните сопственици, семејството Глејзер ја отфрлија таквата информација, но се уште шпекулациите не стивнуваат.

Аврам Глејзер во моментов се наоѓа во Блискиот Исток, па посетата ја искористил да се сретне со Мохамед бин Салман, а на средбата присуствувал и финансискиот директор Ричард Арнолд.

Доколку навистина дојде до промена на сопственоста, тогаш конкуренцијата на меѓу Манчестер Јунајтед и Манчестер Сити ќе стане уште поинтересна бидејќи двата клува ќе бидат во арапска сопственост.

Advertisements

Најпопуларно

To Top