Живот

Не сте ранобудни и го мразите станувањето? 12 совети со кои ќе го сакате секој нов ден

ранобудни

Колку и да се трудите, не може присилно да ги сакате утрата. Да, но некогаш тоа мора да се направи, но може да го ублажите со некои совети. Овие 12 совети ќе ви помогнат во тоа.

Станете брзо

Одложувањето на алармот и не е баш добра идеја. Со секое одложување вие се наоѓате повторно во длабок сон од кој е тешко да се разбудите. Што повеќе ја користите таа опција на вашиот аларм, се повеќе сте уморни и исцрпени.

Оставете го телефонот да мирува

Немојте првата работа откако ќе ги отворите очите да биде телефонот. Добро е да пазите на важните пораки, но прво расонете се.

Уживајте во тишината

Некои луѓе имаат потреба одма после разбудување да зборуваат, но ова не е баш најдобра навика. Сварете кафе, или направете го вашиот утрински ритуал. Уживајте во моментот, на мозокот му треба време да се разбуди.

Растегнете се

Ако на утро не ви се прават некои лесни вежби, барем добро истегнете се.

Запишете на што сте благодарни

Утрото е добро да се започне со позитивни мисли, затоа што и остатокот од денот ќе ви биде таков. Запишете 3 позитивни работи на кои сте благодарни, и фокусирајте се да ги дистанцирате лошите работи.

Јавете се на драга личност

Посакајте добро утро на партнер, мајка или пријател, тоа ќе го подобри и вашиот но и нивниот ден.

Мотивирајте се

Мотивацијата е одличен двигател. Таа ќе ви овозможи позитивна енергија во текот на денот, а со тоа спремни да ги завршите обврските колку и да се тешки.

Не заборавајте да се смеете

Насмевката ќе го направи денот одличен. А со тоа вие ќе бидете позитивна личност и за остатокот од светот.

Бидете љубезни

Што стигнете на работа, немој да бидите негативната личност која ја црпи енергијата. Со малку љубезност кон останатите, вие ќе имате „плус-плус“ ситуација.

Пијте вода

После цела ноќ без вода, во текот на спиењето се создаваат токсини, па затоа прва течност што треба да ја внесите е водата.

Третирајте ги луѓето со почит

Без разлика на тоа дали ви изгледа како некој да не ве трпи или не сака, однесувајте се со почит. Така вие ќе бидете на вистинската страна, секогаш.

Почитувајте се себеси

Со кого поминувате 24 часа на ден? Нормално дека самите треба да си бидете на прво место. Ценењето на самите себе, ќе ви го разубави денот.

Коментари

loading...
Најсвеж македонски забавен портал... и нешто повеќе!


Учество во игри на среќа е дозволено за лица со 18+ години. Играј одговорно!

To Top