Спорт

Не го сакаат Шпанците, а повеќе ни Каталонците: Во Барселона Пике е „пречкртан“

Фотографијата на Жерар Пике на улиците на Барселона беше вандализирана, па со графит преку него беше нацртан фашистички знак.

Тоа се случи вчера за време на генералниот штрајк во Барселона, кога каталонските клубови не тренираа во знак на солидарност.

На ликата на која се Пике, Меси, Иниеста и Бускетс, дефанзивецот беше пречкртан со келтски крст, знак кој го користат ултрадесничарите.

Дел од навивалите не можат да му простат на Пике што игра за шпанската репрезентација, но сега додатно се вложи ситуацијата за ѕвездата на Барса бидејќи не го сакаат ни во Каталонија, ни во Мадрид.

loading...
Најсвеж македонски забавен портал... и нешто повеќе!


Учество во игри на среќа е дозволено за лица со 18+ години. Играј одговорно!

To Top