Свет

Најмалку девет нови жртви во демонстрациите во Иран

Протестите против економските услови продолжуваат со несмален интензитет

Иранскиот врховен лидер ајатолахот Али Хаменеи ги обвини непријателите на Исламската република за серијата насилни анти-владини протести кои почнаа на крајот од минатата недела, пишува Гласот на Америка.

„Непријателите на Иран користат различни средства, вклучувајќи пари, оружје, политички и разузнавачки интриги за да креираат проблем во Исламската држава“, изјави ајатолахот Али Хаменеи во соопштение преку државната телевизија, објавено на неговата официјална интернет-страница. Хаменеи рече дека ќе се обрати до нацијата за последните случувања кога „ќе биде дојде време“.

Иранската државна телевизија објави уште ноќта девет лица загинаа во анти-владините протести. Билансот на жртви се искачи на повеќе од 20-тина од почетокот на жестоките демонстрации против економските услови во земјата.

Американскиот претседател Доналд Трамп, преку Твитер утринава истакна дека „луѓето во Иран конечно реагираат против бруталниот и корумпиран ирански режим“.

Иранскиот претседател Хасан Рохани се закани дека безбедносните сили ќе одговорат на „налетот на демонстрантите и оние кои го кршат редот и поредокот“.

Стотици демонстранти се уапсени од почетокот на протестите во четвртокот во градот Машад, пред да се прошират во други делови ширум земјата.

loading...
Најсвеж македонски забавен портал... и нешто повеќе!


Учество во игри на среќа е дозволено за лица со 18+ години. Играј одговорно!

To Top