Актуелно

Нафтата со пад на цената под 52 долари


Цените на нафтата паднаа во четврток на меѓународните берзи под нивото од 52 долари под влијание на информациите дека пазарот е обилно снабден со сурова нафта и покрај обидите на ОПЕК и другите големи производители да го ограничат производството.

На лондонскиот пазар цената на барелот попладне беше во минус 60 центи во однос на претходното затворање и изнесуваше 51,61 долар. На американскиот пазар цената беше во минус 55 центи и изнесуваше 48,52 долари.

Пазарот во среда беше поткрепен со информацијата за падот ан американските резерви на сурова нафта минатата недела за 1,8 милиони барели, шт9о сепак е помал од она што го очекуваа аналитичарите.

Одвоено, ОПЕК денеска објави дека цената на барелот на референтната кошничка на неговата нафта во среда изнесувала 49,43 долари, што значи дека останала речиси непроменета во однос на претходниот ден од тргувањето.

Коментари

loading...
Најсвеж македонски забавен портал... и нешто повеќе!


Учество во игри на среќа е дозволено за лица со 18+ години. Играј одговорно!

To Top