Авто мото

На продажба Aston Martin Vantage, кој му припаѓал на Елтон Џон

Автомобилот кој му припаѓал на британскиот пејач Елтон Џон ќе биде продаден на аукција која ќе се одржи на крајот од февруари.

Се работи за еден од најпосакуваните модели, а тоа е Aston Martin V8 Vatageg V550 од 1997 година кој бил во сопственост на Елтон Џон. Автомобилот е рачна изработка и се очекува дека ќе биде продаден по цена поголема од 285.000 евра.

Снажниот V8 мотор развива 550 КС, а тоа овозможува автомобилот да забрза од 0 до 100 km/h за 4.8 секунди. А максимална брзина на автомобилот е 290 km/h. Автомобилот е во одлична состојба и има поминато само 15.000 километри. Новиот сопственик ќе добие комплетна и уредна документација од сервисирањето. Од компанијата произведија вкупно 240 примероци на стандардниот модел V550. Аукцијата е закажана за 24 и 25 февруари.

loading...
Најсвеж македонски забавен портал... и нешто повеќе!


Учество во игри на среќа е дозволено за лица со 18+ години. Играј одговорно!

To Top