Спорт

Мурињо спремен да се врати во Челзи во трет пат

Жозе Мурињо би можел по трет пат да се врати на кормилото на Челзи, тврдат медиумите на Островот.

Маурицио Сари наскоро и официјално ќе го напушти Челзи и ќе се пресели во Јвентус, а Мурињо е еден од кандидатите за негов наследнил. „Специјалниот“ исто така е отворен за враќање на „Стенфорд Бриџ“.

Сепак, Мурињо не е единствен кандидат за „жешкото“ столче, па на листата уште се наоѓаат уште Масимилијано Алегри, Нуњо Еспирито Санто, Франк Лампард како и Хави Гарсија од Вотфорд.

Но, покрај Алегри, Мурињо е еден од најголемите фаворити за тренерската позиција. Тој го водеше Челзи во два наврати на 320 натпревари, а притоа оствари 204 победи и 51 пораз.

Португалецот има најдобар процент на победи и порази во историјата на Челзи, па освои три шампионски титули, три трофеи во Лига Купот и еден ФА-куп.

Мурињо е слободен после отказот кој го доби во Манчестер Јунајтед, но прашање е дали фановите на Челзи ќе му простат за „предавството“ што се пресели во големиот ривал.

Advertisements
To Top