Спорт

Мундијалот низ слики од соблекувалните: Храна, ритуали, икони и молитви!

Светот го тресе мундијалска треска, па покрај самите натпревари, љубителите на фудбалот ги интересира и што се случува во соблекувалните на репрезентациите.

Кога се во прашање соблекувалните и верски најнастроените репрезентации на Мундијалот, барем спрема фотографиите, за место на тронот најсериозни кандидати се Аргентина и Перу.

Аргентинците против Исланд мотирале олтар во соблекувалната за играчите да можат да се молат, а слично направија и фудбалерите на Перу.

Интересно од фотографиите може да се види дека Томас Милер на костобраните го носи ликот на неговиот сонародник Лукас Подолски.

Марсело пак на своите костобрани го има својот лик и лицата на неговите најблиски.

Некои фудбалери имаат и свои ритуали. Во Бразил Нејмар и Жесус се секогаш еден покрај друг, а во Аргентина Меси секогаш покрај себе го има Ди Марија од едната и Агуеро од другата страна во соблекувалната.

Најпопуларно

To Top