Спорт

Мугурса е нова шампионка на Вимблдон (видео)


Нова шампионка на Вимблдон денес стана шпанската тенисерка Габриња Мугурса.

Мугурса денес во финалето ја совлада Венус Вилијамс со 2:0 во сетови 7:5 и 6:0.

Во првиот сет се играше гејм за гејм, а тогаш започна шпанската „фурија“! Мугурса ги доби наредните два гејм во првиот, а потоа и сите шест во вториот сет, па така стигна до својата прва титула на Вимблдон.

Ова за Мугурса е втор Гренд Слем трофеј во кариерата, после Ролан Гарос минататагодина. Во 2015 година играше во финалето на Вимблдон но тогаш беше поразена од Серена Вилијамс.

Коментари

loading...
Најсвеж македонски забавен портал... и нешто повеќе!


Учество во игри на среќа е дозволено за лица со 18+ години. Играј одговорно!

To Top