Advertisements
Спорт

Милан носи големо засилување од Барселона

Италијанскиот гигант Милан значително се засили во зимскиот преоден рок, но спортскиот директор Леонардо веќе работи на нови засилувања.

Во јануари на „Сан Сиро“ пристугнаа Лукас Патека и Криштоф Пјонтек за 70 милиони евра и двајцата веднаш се вклопија во тимот на Гатузо и се чини дека „росонерите“ со нив направија полн погодок.

Спортскиот директор Леонардо веќе работи на нови засилувања, а шпанските медиуми откриваат дека следна трансфер цел на Милан ќе биде играчот на Барселона, Малком.

22-годишниот Бразилец минатото лето пристигна во Барселона за 40 милиони евра, но не успева да се избори за голема минутажа, па е спремен да ја промени средината.

Леонардо имал средба со неговите агенти и ги започнал преговорите, па се очекува во наредните недели да испрати понуда до каталонскиот клуб.

За Маком интерес покажуваат и други европски клубови, па Милан сака што е можно побрзо да го договори трансферот за да ја победи конкуренцијата.

Advertisements
To Top