Актуелно

Меркел се договори со Русите: Германија даде амин за руски „Северен ток 2“


Германија им даде зелено светло на Русите за изградба на гасоводот „Северен ток 2“ на германска територија. Проектот ќе ја зголеми испораката на гас од Русија за Германија.

„Дозволата е резултат на обемниот процес на планирање и консултации. Северен ток 2 е свесен за својата одговорност и за чувствителноста на ова прашање. Покрај самото влијание на околината, ние ги разгледувавме и другите аспекти како што се поморската и туристичката индустрија“, изјави Џенс Ланге, менаџер одговорен за гасоводот што ќе се гради во Германија.

„Северен ток 2“ и понатаму треба да добие дозвола од другите земји низ чии територијални води би требало да пројде гасоводот. Тоа ги вклучува Финска, Шведска и Данска. И покрај бројните оспорувања на гасоводот, Гаспром верува дека изградбата на проектот би требало да заврши до крајот на 2019 година.

Коментари

loading...
Најсвеж македонски забавен портал... и нешто повеќе!


Учество во игри на среќа е дозволено за лица со 18+ години. Играј одговорно!

To Top