Спорт

Манчестер Јунајтед одлучи: Плаќа 120 милиони за наследникот на Роналдо

Младиот португалски фудбалер, Жоао Феликс оваа сезона е вистинска сензација во светот на фудбалот.

Овој 19-годишен фудбалер го привлече интересот на многу клубови и ќе биде вистинско чудо доколку Бенфика успее да го задржи во своите редови по оваа сезона.

За него силен интерес покажуваат најбогатите европски клубови, но најконкрентен е интересот на Манчестер Јунајтед.

Португалски „Рекорд“ пренесува дека „ѓаволите“ се согласиле да платат неверојатни 120 милиони евра, колку што изнесува откупната клаузула на 19-годишниот фудбалер.

Жоао Феликс, кој се смета за наследникот на Кристиано Роналдо, оваа сезона на 43 меча постигна 20 гола и запиша 11 асистенции.

За младиот фудбалер интерес покажуваат уште Манчестер Сити и Атлетико Мадрид, па поради тоа „црвените ѓаволи“ брзаат да ја победат конкуренцијата.

Advertisements
To Top