Вебкафе

Луфтханза избира: Еве ги најдобрите 25 пивници во Европа според нивни вкус

На задоволство на многу пивољупци и пивопијци ширум европскиот континент, па и пошироко, виокомпанијата Луфтханза направи годишна листа на најдобрите пивници во Европа.

Тоа што е интересно е што најдобро рангирани германски пивници се Protokoll во Берлин Naiv во Франкфурт и Tap House Munich, кои што се на делба на деветата позиција, во рангирањето на германската авиокомпанија.

Од регионот, најдобро е рангирана Craft Room, која што се наоѓа во Загреб и е на третото место, додека на десетата позиција е пивницата The Local Pub во Атина.

1. Aвстрија (Bиeна) – BeerLovers
2. Белгиja (Брисел) – Cantillon Brewery
3. Хрватска (3агреб) – Craft Room
4. Чешка (Прага) – Pivni Lazne Spa Beerland
5. Данска (Koпeнхaген) – Himmeriget
6. Eстониja (Taлин) – Koht
7. Финска (Хелсинки) – Oluthuone Kaisla
8. Франција (Ница) – Brune Rousse Houblon
8. Франција (Париз) – Cave à Bulles
9. Германија (Берлин) – Protokoll
9. Германија (Франкфурт) – Naïv
9. Германија (Mинхен) – Tap House Munich
10. Грција (Атина) – The Local Pub
11. Унгарија (Будимпешта) – Csak a Jó Sör
12. Ирска (Даблин) – The Porterhouse
13. Италија (Болоња) – Birroteca La Tana del Luppolo
13. Италија (Фиренца) – Archea Brewery
13. Италија (Mилано) – Lambiczoon
13. Италија (Рим) – Ma Che Siete Venuti a Fà
14. Летонија (Рига) – Alus Celle
15. Литванија (Вилнус) – Pub Šnekutis
16. Холандија (Aмстердам) – Proeflokaal Arendsnest
17. Норвешка (Oслo) – Schouskjelleren
18. Полска (Kраков) – Tap House Pracownia Piwa i Przyjaciele
18. Полска (Варшава) – Kufle i Kapsle
19. Португалија (Лисабон) – Cerveteca Lisboa
20. Романиja (Букурешт) – Beer O’Clock 2
21. Шпанија (Барселона) – Garage Beer Co
21. Шпанија (Maдрид) – Irreale
21. Шпанија (Mалага) – Central Beers
21. Шпанија (Палма де Мајорка) – Lórien
22. Шведска (Стокхолм) – Mikkeller
23. Швајцарија (Цирих) – Beers’n’More
24. Турција (Истанбул) – Bosphorus Brewing Company
25. Велика Британија (Лондон) – Kris Wines
25. Велика Британија (Maнчeстeр) – Port Street Beer House

loading...
Најсвеж македонски забавен портал... и нешто повеќе!


Учество во игри на среќа е дозволено за лица со 18+ години. Играј одговорно!

To Top