Живот

Лондонски професор тврди: Менструацијата боли колку срцев удар

Професорот на универзитетот „Колеџ Лондон“, Џон Гулиебад, тврди дека менструалните грчеви или дисменореја се еднакво болни како и срцев удар.

Тој изјави дека неговите пациентки често грчевите ги споредуваат со болка во градите по инфаркт.

Некои истражувања покажуваат дека постои загрижувачка разлика помеѓу перцепцијата за болка кај женските и машките пациенти.

Мажите во просек чекаат 49 минути пред да побараат помош за болка, додека жените 65 минути, за истите симптоми.

loading...
Најсвеж македонски забавен портал... и нешто повеќе!


Учество во игри на среќа е дозволено за лица со 18+ години. Играј одговорно!

To Top