Актуелно

Контроверзниот советник на премиерот Заев: Горд сум на јунаците од Диво Насеље што убија 8 полицајци

Откако Џезаир Шаќири, алијас Командант Хоџа, беше именуван за советник за безбедност на премиерот Зоран Заев, македонската јавност, како медиумски, така и на социјалните мрежи, беше разбранувана од овој владин потег.

Во конфликтот од 2001 година во кој загинаа 75 припаднции на македонските безбедносни сили, Командант Хоџа беше еден од командантите на ОНА.

За командантите вели дека е горд на нив и сега му се другари.

-Јас сум горд што ми биле другари, се бореле како лавови. Биле предадени и сепак издржале се до последен момент онака како што им доликува на јунаците слични на Мит Соколи на нашата нација, рече тој во интервју за KTV.

Актуелниот советник на Заев искажува своевидна гордост за големиот број на припадници на македонските безбедносни сили во тоа време.

-Да кажам само еден пример, единицата Тигри има 520 припадници кои што важат за најсилни и најтренирани во Македонија. Од нив 8 се убиени и 37 ранети. Ако ги поделиш излегува дека 10 % од најсилната полициска единица во Македонија се елиминираше. Да не зборуваме за деморализирање на останатите кои, според информациите што ги имаме се со големи трауми, истакна командант Хоџа.

Најпопуларно

To Top