Спорт

Конечно се случи и тоа – некој да го издрибла Ван Дајк (видео)

Вирџил ван Дајк е најскапиот дефанзивец во светот, но со своите партии оваа сезона покажа дека е и еден од најдобрите, ако не и најдобриот стопер во светот.

Холанѓанецот беше избран за најдобар фудбалер во Премиер лигата оваа сезона, а сигурно ќе биде и во конкуренција за „Златната топка“.

Ван Дајк имаше импресивна статистика и беше единствен дефанзивец кој не дозволи да биде издриблан од противнички играч.

Тоа конечно му успеа на Бернардо Силва во финалето од Лигата на нации кога го издрибла Холанѓанецот.

Advertisements
To Top