Спорт

КЛАДЕЊЕ.МК анализира: Група Д во ЕП во ракомет!


Генерално во оваа група очекуваме интересни дуели. Сепак имајте на ум дека секое натпреварување е непредвидливо и не знаеме што може да ни донесе. Ни очекуваме првите две позиции да бидат за Данска и Шпанија, а другите две за Унгарија и Чешка.

Дали Шпанија ќе успее да го „скрши мразот“ ?

Европско Првенство во ракометЕХФ ЕУРО 2018 во Хрватска е можност и предизвик за Шпанците кој имаат силна желба да се вратат во бробата за медали, откако „исчезнаа“ на Олимписките игри во 2016 и неочекуваното елиминирање во четврт финалето на Светското првенство во 2017 година.

Шпанија се краси со две титули како светски шампиони, кој ги освои во 2005 и 2013 година, како и бројни медали на големи настани. Сепак тие никогаш немаат освоено европско или олимписко првенство. Евро сребрени медали има освоено во 1996,1998,2006 и 2016 година и две бронзени во 2000 и 20014. Шпанија на Олимписките игри во 1996,2000 и 2008 година има освено бронза.

Тимот е сега под раководство на Жорди Рибера, откако во септември 2016 година ја превзеде улогата на главен тренер. Тој со сите сили се обидува да го подмлади тимот и да го направи шампион на Олимијадата во 2020 година.

Во поглед на победничкиот пехар, Шпанците се наоѓаат на 4-та позиција и имаат коефициент вреден 8.

Данска ја има титулата „непредвидливи“

Европско Првенство во ракомет

Oлимписките шампиони од 2016 година, влегуваат во во ЕП, со една единствена цел, односно подобрување на финалната позиција од претходното европско во Полска, каде што завршија на шестото место. Покрај титулата освоена во 2012 година, го освоија златниот медал во 2008 година, среброто го зедоја во 2014 година и со бронза се закитија во далечните 2002, 2004 и 2006 година.

Скандинавците во Хрватска допатуваа….

ЦЕЛАТА АНАЛИЗА ПРОЧИТАЈТЕ ЈА НА СПЕЦИЈАЛИЗИРАНИОТ САЈТ КЛАДЕЊЕ.МК

Коментари

loading...
Најсвеж македонски забавен портал... и нешто повеќе!


Учество во игри на среќа е дозволено за лица со 18+ години. Играј одговорно!

To Top