Актуелно

Кина укина 13.000 вебсајтови!


Под обвинение дека ги прекршиле законите и други владини правила, од почетокот на 2015 година, досега Кина укинала 13.000 интернет страници.

Освен страните, укинати се и десет милиони кориснички профили, повеќето од социјалните мрежи, а повеќе од 2.200 сопственици на интернет страници се повикани и на информативен разговор.

Анкетите во Кина покажуваат дека повеќе од 90 отсто од Кинезите ја поддржуваат владината регулација на интернетот, а речиси две третини од луѓето сметаат дека дошло до значително намалување на штетната содржина на интернет.

Мнозинството граѓани ги поддржуваат напорите на државата за „чистење“ на Интернет, соопшти кинеската новинска агенција Ксинхуа, цитирана од Ројтерс.

Со оглед на тоа што претседателот Си Џинпин дојде на власт пред пет години, кинеската држава веќе ја зајакна својата контрола врз интернетот. Критичарите на овие акции велат дека ова е обид да се ограничи слободата на говорот и да се спречи критичкиот став кон владејачката кинеска Комунистичка партија.

Коментари

loading...
Најсвеж македонски забавен портал... и нешто повеќе!


Учество во игри на среќа е дозволено за лица со 18+ години. Играј одговорно!

To Top