Спорт

Киелини: Гвардиолизмот ги уби дефанзивците!

Италијанскиот дефанзивец и член на Јувентус, Џорџо Киелини имаше инетресно видување за револуцијата во фудбалот која ја направи Пеп Гвардиола.

Киелини смета дека начинот на игра кој го наметнува Гвардиола едноставно ги убива одбранбените фудбалери.

„Гвардиолизмот уништи генерации на одбранбени фудбалери. Сега сите стопери сакаат да учествуваат во играта, да ја држат топката и да ја водат играта, но ретко кој од нив знае квалитетно да го покрива просторот и да маркира играч. Тоа е штета за нас во Италија бидејќи ние никогаш нема да играме тика-така, тоа едноставно не е наша филозофија“, истакна Киелини.

Италија денес игра бараж натпревар за Светско првенство против Шведска.

„Нашата репрезентација учествува на Мундијал веќе 60 години и ќе биде катастрофа да не се квалификуваме. Сепак, ја имавме Шпанија во група и знаевме дека постои можност да играме бараж“, додаде Киелини.

loading...
Најсвеж македонски забавен портал... и нешто повеќе!


Учество во игри на среќа е дозволено за лица со 18+ години. Играј одговорно!

To Top