Живот

Ќе ви ги олесни празниците и забрза метаболизмот – одличен рецепт за детоксикација

Овој празничен период на преминот од старата во новата година редовно е проследен со претерување со храна и пијалок што најчесто резултира со фрлање некој килограм вишок на вашето тело.

Затоа, ако сакате брзо да се вратите во форма после празничните маратони во јадење и пиење, или барем да ја отстраните „тегобноста“ која ја чувствувате после неколку дена прејадување, ви го препорачуваме овој напиток за детоксикација. Го забрзува метаболизмот, ја намалува подуеноста во стомакот, го исфла вишокот вода од организмот, а притоа сигурно ќе загубите и некој килограм вишок.

Станува збор за напиток на база на лимон, а кој е познат повеќе од 40 години, од времето кога Стенли Бароу го откри во својата книга Master Cleans Diete.

За спремање на напитокот ви се потребни три намирници, ако не се брои и водата – лимон, јаворов сируп и каенски пипер (мелено луто чили пиперче).

Во три децилитри вода измешајте две супини лажици лимонов сок, една лажица јаворов сируп и еден прстофат од каенскиот пипер. Дневно треба да пиете по шест чаши од овој напиток, а „терапијата“ се препорачува да трае барем три недели, за целосна детоксикација, иако ќе ви бидат доволни и неколку дена консумирање на овој напиток за да се чувствувате подобро.

Најдобар ефект ќе има ако доручекот или вечерата ги замените со две чаши од овој напиток. Лимоновиот калиум помага при регулирање на телесните течности и при побрзо чистење на телото, додека каенскиот пипер ја подобрува циркулацијата и метаболизмот воопшто. Содржи и витамин Б и Ц. Јаворовиот сируп служи како природен конзерванс кој спречува оксидација на лимонот, а покрај тоа дава и енергија преку својот природен шеќер и минералите кои ги содржи.

loading...
Најсвеж македонски забавен портал... и нешто повеќе!


Учество во игри на среќа е дозволено за лица со 18+ години. Играј одговорно!

To Top