Вебкафе

Катастрофа: Лажен доктор лечел луѓе, па 21 човек заразил од ХИВ!


Маж кој се претставувал како доктор и кој „лечел“ сиромашни жители во село во северна Индија од грип, кашлање, дијареа, заразил најмалку 21 лице со ХИВ, така што користел контаминирани игли и шприцеви, соопштија денес здравствените организации.

Како што наведува полицијата, во потрага е по маж кој побегнал, откако бил откриен што прави.

Граѓаните велат дека ретко виделе како лажниот доктор сменува игли, што според оценката на здравствените работници, најверојатно доведило до ширење на вирусот.

Изненаден пораст на заболени од ХИВ во Бангармау алармирале властите, а истрагата покажала дека сите примале инекции со иста игла.

Коментари

loading...
Најсвеж македонски забавен портал... и нешто повеќе!


Учество во игри на среќа е дозволено за лица со 18+ години. Играј одговорно!

To Top